Posljednjih dana crnogorsku javnost u talasima potresaju incidenti u kojima su glavni akteri maloljetna lica, što je jasan pokazatelj da država godinama neadekvatno tretira slučajeve vršnjačkog nasilja, ali i događaje iz prethodnih godina u kojima su osobe mlađe od 18 godina – napadači ili oštećena lica.
Društvene anomalije u produženom trajanju za posljedicu imaju najdrastičnije oblike nasilja, nalik onima u Baru i Budvi, što mora biti alarm za cjelokupni državni aparat da se sistemski obračuna sa ovim problemom.
Osim fizičkog nasilja koje ostavlja vidljive tragove, opasnost koja nekontrolisano raste i razara živote mladih ljudi, jesu napadi u onlajn prostoru koji su otkrili tamnu stranu ubrzanog digitalnog razvoja.
Zato je jako bitno da političke elite ne zloupotrebljavaju javnu govornicu, strogo vodeći računa o sadržaju poruka, koje kroz razne platforme šalju mlađoj populaciji.
Pozivamo donosioce odluka da umjesto jednokratne javne reakcije na slučajeve koji bude zabrinutost kod svih građana, preduzmu konkretne i jasne korake, i stvore ambijent u kom je nasilje riječ koja se ne toleriše.
Amina Murić,
Izvršna direktorica Inicijative mladih za ljudska prava