U organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava, danas je održan okrugli sto pod nazivom „Monitoring primjene međunarodnih standarda u oblasti manjinskih prava“. Na događaju je predstavljen izvještaj o zastupljenosti manjinskih naroda i manjinskih nacionalnih zajednica na nacionalnom i lokalnom nivou u pogledu primjene zakonskih i međunarodnih standarda zaštite prava manjinskih naroda.
Cilj projekta, u okviru kojeg je održan okrugli sto, jeste promocija manjinskih prava unutar crnogorskog državno-pravnog projekta, a u sklopu ustavno proklamovanih vrijednosti građanskog društva i međunarodnih standarda afirmacije različitosti. Takođe, cilj je i poboljšanje kvaliteta primjene međunarodnih standarda u oblasti zaštite manjina, kroz monitoring rada nacionlanih i lokalnih institucija, implementacije starteškog i zakonskog okvira, te utvrđivanja efekata njihove primjene i stepena zadovoljstva predstavnika manjinskih zajednica. Kroz ovaj projekat pripremili smo i set konkrentih preporuka za poboljšanje nacionalne Strategije relevantnih zakona i rada nacionalnih i lokalnih institucija, kao i za promovisanje međusektorske saradnje. Kroz promotivnu kampanju postigli smo i veći stepen informisanosti crnogorskih građana o manjinskim pravima i problemima s kojima se susrijeću manjinske zajednice, kao i aktivnostima javnih organa na rješavanju tih problema.

Panelisti na okruglom stolu su bili ispred Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, Fikret Ljuljanaj, izvršni direktor Elvis Beriša ispred Romske organizacije „Phiren Amenca“, predsjednik Muslimanskog savjeta Crne Gore, Sabrija Vulić i ispred Bošnjačkog savjeta, pravni savjetnik Erduan Demić.

Gospodin Ljuljanaj je istakao da je Ministarstvo odlučno u tome da se prava manjinskih nacionalnih zajednica i manjinskih naroda poštuju u potpunosti.

„Prošle godine Ministarstvo je opredijelilo oko milion eura za saradnju sa nevladinim sektorom. Zahvaljujući ovom projektu sigurni smo da smo bliže zajedničkom cilju da integracija manjinskih naroda i drugih manjinskih zajednica veoma brža“ rekao je gospodin Ljuljanaj.

Izvršni direktor Phiren Amenca, Elvis Beriša, kazao je da je jedan od problema Roma to što im i dalje nije omogućeno školovanje na maternjem jeziku, te samim tim nemaju kvalitetno obrazovanje.

“Mislim da još romska zajednica ne može da bude zadovoljna načinom na koji je zastupljena u službama na državnom u lokalnom niovu. Smatram da cilj treba biti da se poveća broj visokoškolaca, kojima je omogućeno da se nakon završenih studija zaposle”, rekao je Beriša.

Na prošlim izborima nije primijenjena afitmativna akcija kada su u pitanju manjinski narodi u Crnoj Gori, istakao je predsjednik Savjeta Muslimana Crne Gore, Sabrija Vulić. Dodao je da mediji trebaju povesti računa o načinu na koji izviještavaju o Muslimanima i ukazao na problem izuzetosti nacionalnih savjeta kada je u pitanju raspodjela sredstava Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.

Pravni savjetnik Bošnjačkog savjeta Crne Gore, Erduan Demić, kazao je da su nezadovoljni normama koje se odnose na obrazovanje i na zastupljenost u pojedinim granama vlasti. Gospodin Demić je kazao da među pripadnicima manjinskih naroda postoje veoma dobri pravnici koji bi mogli da nađu mjesto u sudskoj vlasti, ali da još uvijek nisu dobili priliku.

„Po mišljenju Bošnjačkog vijeća, manjine još nijesu postale dio sistemske brige“, dodao je Demić.

Panelisti i učesnici bili su složni u činjenici da Crna Gora napreduje po pitanju ostavarivanja manjinskih prava i sloboda, ali da je napredak veoma spor. I dalje postoje nedostaci u pogledu autentične zastupljenosti manjina u Skupštini Crne Gore i predstavničkim tijelima na lokalnom nivou, kao i u javnim službama i u organima čiji su osnivači država i lokalne samouprave. Ovi nedostaci se najviše ogledaju u niskom stepenu zastupljenosti manjina na političkom nivou, uglavnom na pozicijama koje su od manjeg značaja, a što se odražava na njihovo neadekvatno učešće u donošenju odluka i vršenju poslova od javnog interesa.

Okrugli sto je završna aktivnost projekta „Monitoring primjene međunarodnih standarda u oblasti manjinskih prava“ koji je finansiran od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.

Izvještaj koji je sačinila Inicijativa mladih za ljudska prava možete pogledati OVDJE.

Categories: Vijesti