Inicijativa mladih za ljudska prava je juče, u saradnji sa LGBTQ Socijalnim centrom, održala okrugli sto pod nazivom „LGBTIQ kroz prizmu zatvorskog sistema – prepreke, izazovi i iskustva.“
Okrugli sto su činila dva panela: prvi u kojem smo predstavili rezultate projekta i drugi koji je obuhvatao prava i poštovanje pripadnika LGBTIQ populacije u kontekstu zatvorskog sistema. Okrugli sto je završna aktivnost projekta „Unapređenje položaja LGBTIQ osoba u okviru zatvorskog sistema“ koji je finansijski podržan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
Okrugli sto je otvorila programska koordinatorka Inicijative mladih za ljudska prava koja je predstavila rezultate desetomjesečnog projekta, te aktivnosti koje su implementirane u okviru ovog projekta. Gošća panela bila je i gospođa Milena Krsmanović, samostalna savjetnica Ombudsmana za zaštitu od diskriminacije, manjinskih prava i rodne ravnopravnosti. Gospođa Krsmanović je istakla da pripadnici LGBTIQ zajednice koji se nalaze na izdržavanju kazne zatvora su izloženi pojačanom riziku od nasilja, zlostavljanja, diskriminacije, odnosno ugrožavanja ljudskog dostojanstva na različite, grube i ponižavajuće načine. „Upravo je to razlog zbog kojeg država mora preduzeti sve neophodne i djelotvorne mjere i radnje na prevenciji ovih djela, sa ciljem da se LGBTIQ osobe lišene slobode osjećaju sigurno i bezbjedno uz uvažavanje njihove različitosti po osnovu rodnog identiteta i seksualne orijentacije. Program tretmana i reintegracije mora se sprovoditi na pristupu zasnovanom na ljudskim pravima uz puno poštovanje ljudskog dostojanstva, privatnosti i integriteta ličnosti.“ Takođe je pohvalila opredjeljenje Inicijative mladih za ljudska prava da na dnevni red uvrste pitanje poštovanja ljudskih prava i sloboda ove ranjive društvene grupe, i to kroz obuke službenika UIKS-a koji u obavljanju svojih poslova svakodnevno ostvaruju neposredan kontakt sa LGBTIQ osobama lišenim slobode.
Naš sagovornik na panelu bio je i John M. Barac ispred LGBTQ socijalnog centra, koji je predstavio priručnik koji je nastao kao rezultat implementacije projekta. Istakao je važnost poštovanja datih preporuka kako bi se unaprijedio položaj pripadnika LGBTQ populacije koja se nalazi na izvršenju kazne u upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
U drugom dijelu okruglog stola, naši gosti su bili Miroslav Turković, specijalni državni tužilac i Predrag Spasojević, načelnik istražnog zatvora u Spužu. Gospodin Turković je istakao važnost edukacije kako službenika, tako i građana o pripadnicima LGBTIQ populacije i njihovim pravima, te kazao da imamo napredak u odnosu na prethodne godine te da je primjetan smanjen stepen diskriminacije, ali da to nije dovoljno.
Gospodin Spasojević je podijelio sa učesnicima svoje iskustvo sa tematskih obuka sa prisutnima. Ukazao je na pretrpanost zatvora kao na jedan od razloga zašto se pripadnici ove ranjive grupe ne identifikuju. „Zbog straha od identifikovanja koje može dovesti do većih posljedica po to lice, oni ćute i ne javljaju se. To što nema pritužbi od strane pripadnika LGBTIQ populacije, ne znači da ne postoje problemi i da je sve u redu. Kapacitet smještaja je takođe veliki problem jer nismo u mogućnosti da ispunimo sve zahtjeve koji se odnose na smještaj zatvorenika.“ – kazao je gospodin Spasojević.