Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) kroz svoj monitoring program je zabilježila značajan porast prijavljenih slučajeva zlostavljanja, nehumanog i ponižavajućeg postupanja u trećem kvartalu 2010. godine. Iako je u prvoj polovini godine došlo do napretka u ovoj oblasti, raniji broj i ponovno povećanje ukazuju da ozbiljno rješavanje ovog značajnog problema je nemoguće bez institucionalne, kontinuirane i koorodnisane borbe. Jedan od razloga za ovakvo stanje je i nedovoljna aktivnost državnih institucija u promociji i zaštiti ljudskih prava.
Crna Gora se usvajanjem Zakona o potvrđivanju Opcionog protokola uz Konvenciju protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka u decembru 2008. godine obavezala da formira nacionalni mehanizam za prevenciju torture do kraja 2010. godine. Dodatno odlaganje uspostavljanja nacionalnog mehanizma za prevenciju torture negativno bi se odrazilo na rješavanje ovog problema, ali i našeg daljeg puta ka EU.
Ministarstvo finasija, po informacija do kojih smo došli planira zanemarljiva sredstva za finsiranje kancelarije Ombudsmana. Po planu za 2011. godinu oko 435 hiljada eura je planirano, što nije dovoljno za efikasno i kvalitetno funkcionisanje Kancelarije Ombudsmana i implemntaciju novih nadležnosti, a predstavlja polovinu od planirane sume. Takođe, neophodno je i uskladiti zarade zaposlenih u kancelariji Ombudsmana sa zaradama u Ustavnom sudu, čime bi se stvorili uslovi za dodatno osnaženje kancelarije Ombudsmana da bi obavljanje ovog posla bilo što kvalitetnije. Ukoliko ovakvo stanje i planovi ostanu plašimo se da će Crna Gora biti prepoznata kao država koja štedi jedino na zaštiti ljudskih prava. Zbog toga naprosto ne treba štedjeti na zaštiti ljudskih prava, već recimo insititucijama koje su prepoznate kao kršitelji ljudskih prava.
YIHR smtra da način donošenja Zakona i osnivanja nacionalnog mehanizma za prevenciju torture treba da bude transparentan i javan, a u sastavu nacionalnog mehanizma treba da budu pojedinci koji su prepoznati svojim radom i angažovanjem u oblasti ljudskih prava. Već sada se mora početi sa obukom službenika koji će raditi na njegovoj primjeni. Takođe, u planiranju budžeta moramo se voditi drugim kriterijumima, jer ovakav iznos u poređenju recimo sa onim za Vojsku je neprihvatljiv.
Pozivamo skupštinski Odbor za ljudska prava, da koordiniše usvajanje svih zakona iz oblasti ljudskih prava, a prije svega Zakon o Ombudsmanu i Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći. Dosadašnja praksa je pokazala da ne postoji dovoljna koordinacija izmedju radnih grupa koje rade na izradi Zakona iz oblasti ljudskih prava. Odbor za finansije u budžet pozivamo da ovakav prijedlog Budžeta odbiju.
S obzirom na nove nadležnosti određene kancelariji Ombudsmana, YIHR poziva Skupštinu Crne Gore da u prvom narednom zasijedanju usvoji ovaj Zakon i uvaži preporuke koje je YIHR dostavila svim poslaničkim klubovima u avgustu mjesecu. Prilikom usvajanja Budžeta poziva Skupštinu da vodi više pažnje zaštiti ljudskih prava, negošto je to bilo do sada.
Podgorica, 10.09.2010. godine, Edina Hasanaga Čobaj, Izvršna direktorica
Dostavljeno:
– g. Đorđu Pinjatiću, Predsjedniku Skupštinskog odboru za ljudska prava i slobode
– g. Igoru Lukšiću, Ministru finansija
– g. Šućko Baković, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda
– g. Sabahudinu Deliću, Pomoćniku ministra za ljudska i manjinska prava
– g. Mirašu Radoviću, Ministru pravde