Amina Murić, izvršna direktorica Inicijative mladih za ljudska prava, je iz Rožaja. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, Odsjek za engleski jezik i književnost. Od 2018. godine student je magistarskih studija na Fakultetu za strane jezike Univerziteta Mediteran u Podgorici. Radila je u Željezničkom prevozu Crne Gore u kojem je tokom 10 godina radila sljedeće poslove: prevodilac engleskog jezika, saradnik na međunarodnim projektima i posao PR menadžera. Kao PR menadžer bila je zadužena za odnose sa javnošću preduzeća, saopštenja, komunikaciju, kao i izgled i prezentaciju veb sajta preduzeća. Na Fakultetu za turizam Univerziteta Mediteran od aprila 2019. godine angažovana je kao asistent na predmetu Poslovni engleski jezik na studijama I, II i III godine. Tokom svoje profesionalne karijere radila je i kao projektni asistent na nekoliko projekata finansiranih od međunarodnih institucija kao što su Svjetska banka, Evropska unija i EBRD.

Voli filmove, vožnju biciklom i putovanja.

 

Kristina Žugić, programska koordinatorka u Inicijativi mladih za ljudska prava, je diplomirala na Studijskom programu za srpski jezik i južnoslovenske književnosti na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore.

Svoju profesionalnu karijeru započela je 2014. godine kao suosnivačica organizacije NVO Eko Logika. Kroz ovu organizaciju, aktivno je doprinijela razvoju ekološke svijesti u zajednici kao edukatorka sa dugogodišnjim iskustvom u radu s djecom i odraslima, fokusirana na inovativne metode učenja, ekologiju, ljudska prava i razvoj edukativnih programa.

Osnivala je i kreirala programa “Školska bašta”, koji je od 2016. godine uspješno implementiran u crnogorskim školama, pružajući djeci priliku da kroz praktičan rad razvijaju znanja o ekologiji i održivom razvoju. Dodatno se edukovala kao trener za edukaciju, što joj je omogućilo da prenosi svoja znanja i vještine na druge edukatore i nastavnike u osnovnim školama. U okviru svojih aktivnosti, osmislila je i realizovala radionicu za nastavnike i edukatore na temu integracije ekoloških praksi u školski sistem, čime je dodatno doprinijela osnaživanju prosvjetnih radnika za rad na održivim praksama u obrazovanju.

Njena posvećenost obrazovanju djece proširila se i na međunarodni nivo kroz projekte “School4Cities” (2018) i „ClimCity“ (2022). Istovremeno, od 2018. edukovala se za edukatorku u školi mentalne aritmetike i NLP-ja, Brainobrain, gdje je koristila savremene metode za unapređenje kognitivnih sposobnosti kod djece. Svoje formalno obrazovanje je nadogradila je kroz različite obuke, uključujući programe edukacije roditelja po principima transakcione analize (OKTA Centar za psihološko savjetovanje) i seminar “Škola ljudskih prava osoba s invaliditetom” (Centar za antidiskriminaciju EKVISTA).

 

Kristina Gojčaj, pripravnica, je iz Tuzi. Diplomirala je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore, smjer međunarodnih odnosa i politikologije.

Tokom studija, bila je aktivna u različitim vanstudijskim aktivnostima, Trenutno obavlja funkciju nacionalne koordinatorke za Students for Liberty u Crnoj Gori, koja je i ko-osnivačica ove međunarodne organizacije u zemlji. U okviru svoje uloge, ona je odgovorna za organizaciju i koordinaciju brojnih događaja i inicijativa koje promovišu principe individualnih sloboda, ljudskih prava i slobodnog tržišta.

U okviru svojih akademskih i profesionalnih interesa, učestvovala je na brojnim međunarodnim konferencijama i seminarima, uključujući LibertyCon Europe, New Intellectuals Conference, European Top Leadership Retreat, Western Balkan`s Regional Retreat.

Aktivno je učestvovala u međunarodnim programima i kursovima koji su joj omogućili da proširi svoje znanje u ključnim oblastima političkih i društvenih nauka. Kao polaznica Prishtina International Summer University (PISU), završila je kurs “American Government and Politics” 2023. godine na Univerzitetu u Prištini „Hasan Prishtina“, gdje je stekla duboko razumijevanje američkog političkog sistema, zakonodavnih procesa i političkih institucija. U julu 2024. godine, učestvovala je u kursu “European Values and Cultural Rights”, kroz koji je usavršila svoje znanje o evropskim vrijednostima, kulturnoj raznolikosti i ljudskim pravima unutar evropskog konteksta. Takođe, završila je kurs “Energy Law” 2022. godine na istom univerzitetu, gdje je stekla znanje o pravnim okvirima energetske industrije, međunarodnim sporazumima u oblasti energetike i zakonodavnim regulacijama koje se odnose na održivi energetski razvoj.

Aktivno je angažovana u različitim mrežama, uključujući članstvo u John Galt School alumni.

Njene jezičke kompetencije uključuju maternji albanski jezik, crnogorski, engleski i osnovno znanje italijanskog jezika.